Wszystko co musisz wiedzieć o dobieraniu okularów

Okulary dzisiaj to nie tylko konieczność ze względu na poprawę jakości widzenia. Coraz częściej stanowią one element wizerunku i niezbędny dodatek stylizacji. Zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne powinny być właściwie dobrane, tak aby pasowały zarówno do naszego looku, jak i co najważniejsze – pełniły prawidłowo swoje funkcje. Aby wszystkie założenia zostały spełnione niezbędny jest prawidłowy dobór okularów.

Z pozoru dobieranie okularów to zadanie bardzo proste, jednak biorąc pod uwagę na ile kwestii należy zwrócić uwagę, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Choć wybór w salonach optycznych jest ogromny, kiedy przymierzamy oprawy okazuje się, że w zależności od ich rodzaju, kształtu i koloru jesteśmy w stanie nadać charakter naszemu wyglądowi, zaczynając od dodania blasku i świeżości, a kończąc na odjęciu lat.

 

Na co zwrócić uwagę?

Pierwsze i najważniejsze: do czego będą nam służyć?

Jest to bardzo istotne kryterium ze względu na soczewki, które będą w okularach zamontowane. Wachlarz oferowanych w tej chwili soczewek do okularów korekcyjnych jest bardzo szeroki i dobrze zorientować się do jakiego celu będą nam służyć .

Okulary do pracy przy komputerze powinny mieć inne parametry niż te, które będziemy nosić na co dzień, a jeszcze inne niż okulary przeciwsłoneczne, czy wręcz zupełnie przeznaczone na „wyjście”.

 

Dobrze wiedzieć jakiego efektu oczekujemy po okularach:

Czy mają być widoczne? Czy preferujemy oprawki lekkie? Czy może zależy nam na tym by były antyalergiczne?

Kolejna kwestia to wielkość i dopasowanie oprawy.

Najważniejsze by oprawa prawidłowo leżała na nosie, czyli przylegała płaszczyzną noska do naszego nosa, bez żadnych przerw, szczelin czy luzów. Nie może też dotykać policzków, bo spowoduje to jej przemieszczanie się podczas ruchów mimicznych twarzy, a kobietom dodatkowo sprawi kłopot, bo będzie psuć makijaż. Nie powinna też wystawać poza obręb twarzy, ani zakrywać linii brwi.

Decydujące znaczenie ma kształt, który podkreśla walory twarzy lub ukrywa niedoskonałości.

Dla każdego kształtu twarzy dobry jest inny kształt opraw. Większość specjalistów uważa, że kształt opraw powinien być przeciwny do kształtu twarzy. Jedynym wyjątkiem jest twarz owalna, która uchodzi za idealną do doboru oprawek. Dla takich osób polecamy oprawy owalne o wielkości zbliżonej do szerokości twarzy. Jednak często osobom o takiej twarzy można dobrać wiele różnych opraw.

Dla twarzy okrągłej polecamy oprawy prostokątne, co optycznie wydłuży jej kształt.

Twarz podłużna dla złamania proporcji wymaga opraw kontrastowych o węższym mostku.

Dla twarzy trójkątnych:

- Trójkąt odwrócony – najlepsze będą oprawy, które optycznie zwężą górną część twarzy a więc prostokąty z żyłką w dolnej części oprawy.

- Dla trójkątów regularnych – aby poszerzyć górną część twarzy idealne będą „kocie oczy”.

Twarz prostokątna z szerokim czołem i tym samym układem na całej długości twarzy wymaga opraw okrągłych lub owalnych, które wydłużą twarz i nadadzą jej właściwych proporcji

 

Równie istotny jak kształt jest kolor opraw.

 

W zależności od koloru cery i włosów, a więc fototypu urody powinniśmy zaproponować pasujący kolor opraw. Dla blondynów i osób o złotych/rudych odcieniach włosów o cerze jasnej w ciepłej barwie najlepsze będą barwy ciepłe. Zimne, jasne, kontrastowe oprawy nadają się dla osób o włosach ciemnobrązowych, czarno-brązowych i czarnych.  Kolor oprawy może też być dobrany na zasadzie kontrastu.

 

Pamiętać należy również o funkcjonalności opraw.

 

Jeśli mają nam służyć do pracy lub nosić będziemy je stale warto zastanowić się nad lekkimi materiałami (nowoczesne tworzywa lub stopy metali np.: TR90, Nylon, Tytan), dzięki którym komfort noszenia wzrośnie. Tak samo ważne dla osób z alergią będzie, aby oprawa nie zawierała np.: niklu czy innych substancji uczulających.

 

Wiele czynników decyduje o naszym wyborze, pamiętajmy jednak, że okulary to nasza pomoc w prawidłowym widzeniu i że dla jednego z najważniejszych zmysłów są niejednokrotnie istotną pomocą, której nie należy lekceważyć. Dlatego polecamy korzystanie z porad specjalistów – mówi Karolina Bajer – ekspert marki.

 

Przedział cenowy: 329 zł – 379 zł

Dostępność: najlepsze salony optyczne na terenie całej Polski.

 

Więcej na www.tonnydesign.com

 

 

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Wszystko co musisz wiedzieć o dobieraniu okularów
Inne artykuły