Jak dowiesz się skąd tak naprawdę wzięła się moda na chokery, będziesz w szoku! (Ostrzegamy, te fakty mrożą krew w żyłach!)

Jesteś gotowa na naprawdę mroczne historie? Lepiej usiądź... Po przeczytaniu tego artykułu, zastanowisz czy dalej chcesz nosić najmodniejszy naszyjnik w tym sezonie. Nam jakoś przestał się podobać...

Najmodniejszy naszyjnik w  tym sezonie? Oczywiście choker! Wiązany na szyi (mniej więcej na środku) wrócił do łask po prawie 20 latach. Tak, to prawda, że pod koniec ostatniej dekady ubiegłego wieku panował na niego istny szał, ale pierwsze narodziny tej mody tak naprawdę sięgają znacznie odleglejszych czasów, dokładnie... XVIII wieku! Chokery noszono bowiem już wtedy, choć dziś niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Każda z nas wie, że najmodniejsze naszyjniki w tym sezonie to powrót trendu z przełomu tysiącleci (wtedy nosiły je gwiazdy i wszystkie miłośniczki mody), ale nie jest to do końca prawda. Owszem, plastikowe, ażurowe ,,bransoletki'' na szyję pojawiły się kilkanaście lat temu (dziś nosimy takie same, tylko materiałowe), ale sama idea wiązania wstążki na wysokości grdyki ma już ponad 200 lat!

Początki tej mody osadzone są w bardzo mrocznym kontekście. Naszyjniki, które dziś nazywamy chokerami, nosiły bowiem francuskie arystokratki w czasach Wielkiej Rewolucji (1789-1799). Była to charakterystyczna ozdoba wiązana na tzw. bale ofiar, czyli ceremonie organizowe na cześć ofiar przewrotu kończącego rządy jakobinów. W ten sposób wysoko urodzone damy manifestowały żałobę po swoich ściętych na gilotynie krewnych. Zawiązana na szyi wstążka lub nitka (często w kolorze czerwonym) symbolizowała solidarność z męczennicami zmuszonymi do wystawienia swojej szyi przed oblicze gilotyny. Kolor wstążki/nitki (choć czasem był to też czarny) nawiązywał do krwi, która pojawiała się w miejscu przecięcia ciała na dwie części: głowę i resztę.

 

 

Choker pojawia się zresztą także na szyi Kirsten Dunst, która zagrała tytułową rolę w filmie Maria Antonina (2006, reż. Sofia Coppola). Kolebką chokerów bez dwóch zdań jest Francja.

 

 

Moda na XVIII-wieczne chokery dotarła wówczas także do Polski. Dowód na te słowa, przedstawiamy na zdjęciu poniżej. Charakterystyczną ozdobę wokół szyi wiązała m.in. księżna Izabela Czartoryska.

 

 

 

Ale dosyć już tych mrocznych historii. Dla równowagi psychicznej, zobaczcie koniecznie jak nosi się chokery dzisiaj! Instrukcje dyktują oczywiście topmodelki - m.in. Lily-Rose Depp, Emily Ratajkowski, Gigi Hadid, Hailey Baldwin, Rosie Huntington-Whiteley, Miranda Kerr i Kendall Jenner!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Instagram.com/lilyrose_depp, http://madameguillotine.org.uk, https://commons.wikimedia.org/

 

Dodaj komentarz do galerii: Jak dowiesz się skąd tak naprawdę wzięła się moda na chokery, będziesz w szoku! (Ostrzegamy, te fakty mrożą krew w żyłach!)

Czytaj także

Inne artykuły