Wybieramy zegarek idealny - poradnik w trzech krokach!

Czy istnieje złoty środek, dzięki któremu będziemy w stanie znaleźć zegarek idealny? Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup czasomierza? Co jest ważniejsze: design, mechanizm, czy marka? Podpowiadamy, jak wybrać zegarek perfekcyjnie dopasowany do naszych potrzeb, który posłuży nam przez długi czas.

KROK 1: Design

Pierwszym kryterium wyboru przy zakupie zegarka jest zwykle jego design. Kobiety analizują w myślach swoją garderobę i dobierają czasomierz do stylu i konkretnych strojów w szafie, natomiast dla mężczyzn, zegarek to jedyna ozdoba i biżuteria uzupełniająca ich stylizację. Jest to dla nich również element podkreślający zainteresowania i pasje. Kobiety najczęściej inwestują w kilka różnorodnych modeli czasomierzy, aby dopasować je do okazji i strojów w różnym stylu. Natomiast mężczyźni, przywiązani są raczej do dwóch modeli – klasycznego i sportowego, chociaż istnieją pasjonaci zegarków, którzy w swojej kolekcji mają ich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.

Na zdjęciu: damski model Atlantic Elegance Scandinavia, oraz męski zegarek Atlantic Worldmaster The Original Mechanical.

KROK 2: Zegarek, a tryb życia

Gdy już wiemy, jakie wzornictwo i kolorystyka zegarka wpisują się w nasze gusta, zastanówmy się, w jakich zadaniach czasomierz będzie towarzyszył nam najczęściej. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, uprawiamy dużo sportów, najlepszym pomysłem będzie zegarek z wygodnym gumowym paskiem lub na stalowej bransolecie, ponieważ obydwa materiały są odporne na wodę. I tu dotykamy bardzo istotnej cechy zegarka, którą jest jego wodoszczelność. Wybierajmy zatem świadomie. Na zdjęciu: Atlantic Worldmaster Diver

Zwróć uwagę:
• 30M - klasa wodoszczelności, która chroni zegarek jedynie przed niewielkim zachlapaniem i deszczem,
• 50M - klasa wodoszczelności, która pozwala pływać w zegarku, ale nie można w nim nurkować ,
• 100M – klasa wodoszczelności, pozwalająca na nurkowanie na małych głębokościach,
• 200M – klasa wodoszczelności, pozwalająca na nurkowanie w profesjonalnym sprzęcie (akwalungu).

Pomocne mogą być również fluorescencyjne wskazówki oraz indeksy na tarczy, które pozwalają na odczytanie godziny w ciemności. W niektórych przypadkach warto, aby zegarek posiadał wskaźnik daty – to udogodnienie pomocne głównie w przypadku pracowników biurowych, którzy często korzystają z kalendarza. Kolejnym dodatkiem, który występuje również w wybranych modelach zegarków marki Atlantic jest stoper, fachowo zwany chronografem. Poza wartością użytkową, ma przede wszystkim wpływ na ciekawe wzornictwo zegarka, które z pewnością zwraca uwagę.

KROK 3: Serce zegarka

Kiedy już przeanalizujemy nasze oczekiwania w zakresie wzornictwa i określimy, z których funkcji dodatkowych chcielibyśmy korzystać w czasomierzu, zastanówmy się, jaki mechanizm będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Do wyboru mamy czasomierze kwarcowe oraz mechaniczne (w tym modele z mechanizmem automatycznym). Zegarki skonstruowane w oparciu o mechanizmy kwarcowe są znacznie dokładniejsze, niż te z naciągiem ręcznym lub automatycznym. Odchylenie w przypadku tych pierwszych wynosi od kilku do kilkunastu sekund miesięcznie, natomiast dla drugich jest to kilka do kilkunastu sekund na dobę. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie dobrej jakości zegarków kwarcowych i mechanicznych. Co ciekawe, istnieją również takie modele mechaniczne, które mogą poszczycić się dokładnością zegarków kwarcowych.

 

Na zdjęciu: ATLANTIC Worldmaster Art Deco (zegarek mechaniczny), Atlantic Worldmaster (zegarek z mechanizmem automatycznym).

Zwróć uwagę:
• Porównując zegarki tej samej klasy/marki, zaobserwować można, że zegarki mechaniczne są droższe od zegarków kwarcowych mimo, że w teorii są mniej dokładne. Dlaczego tak się dzieje? Według znawców tematu, tylko zegarki mechaniczne mają duszę i są przez nich niejednokrotnie postrzegane jako małe dzieła sztuki.
• W zegarku mechanicznym, silnikiem jest sprężyna napędowa, przez co czasomierz wymaga codziennego nakręcania – jeśli Twoja pamięć bywa zawodna, wybierz model mechaniczny, ale z naciągiem automatycznym, który nie wymaga nakręcania (potrzebną energię zapewnia sam ruch ręki, który towarzyszy codziennym czynnościom).
• Dołączony do zegarka certyfikat C.O.S.C. jest potwierdzeniem, że zamontowany wewnątrz mechanizm, przeszedł pozytywnie oficjalny test dokładności chodu.

Właściwie dobrany zegarek, to klucz do podkreślenia osobowości i stylu, a często również pokazania swojego charakteru i zainteresowań. Świadomie dopasowany do indywidualnych potrzeb, będzie służył nam przez długi czas, zgodnie z naszym stylem życia i preferencjami. Kolekcja zegarków szwajcarskiej marki Atlantic jest na tyle szeroka, że z pewnością usatysfakcjonuje gusta nawet najbardziej wymagającego fana czasomierzy.

Zachęcamy do śledzenia profilu marki na Facebooku!


Artykuł sponsorowany 

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Wybieramy zegarek idealny - poradnik w trzech krokach!
Inne artykuły