Solarium i słońce, a atopowe zapalenie skóry

Słońce sprawia, że czujemy się naładowani pozytywną energią. Dzięki słońcu poprawia się kondycja psychofizyczna i również nasz humor.

Promieniowanie słoneczne jest także niezbędne, by w organizmie znalazła się odpowiednia ilość witaminy D. Niestety nadmiar słońca, zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz korzystanie z solariów sprawiają, że można zaszkodzić nie tylko swojej skórze. Umiar to podstawa, a jak rzecz się ma w przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry?

Dlaczego potrzebujemy promieni słonecznych?

Nasz organizm każdego dnia potrzebuje nie tylko witamin i minerałów, ale również promieni słonecznych. Wbrew pozorom ze słońca mogą korzystać również osoby chore na atopowe zapalenie skóry. Umiarkowane dawki słońca są w stanie, jak wspomniano, poprawić samopoczucie, wprowadzając organizm w stan relaksu. Słońce wpływa na wydzielanie melatoniny oraz wyższy poziom tlenu w tkankach, dzięki czemu zwiększa się wydolność psychiczna oraz fizyczna.

Kolejno dochodzi do aktywacji syntezy witaminy D3, która to odpowiedzialna jest za utrzymanie na prawidłowym poziomie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Badania in vivo na zwierzętach potwierdziły, że światło słoneczne pozwala podwyższyć tolerancję na przeszczepy skórne. Ogromną korzyścią jest wspomaganie leczenia schorzeń dermatologicznych, takich jak łojotok, łuszczyca, ale i atopowe zapalenie skóry.

Promieniowanie ultrafioletowe, czyli nasze ulubione światło słoneczne, zależne jest od warunków pogodowych, pory dnia czy roku, a także od zmiennego natężenia. Promieniowanie to jest niezbędne dla organizmów żywych, ale efekty działania zależne są od jego rodzaju. Promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej; UVB ma zdolność do przenikania tylko do warstwy podstawnej naskórka; UVC pochłaniane jest w warstwie ozonowej.

Dla człowieka największe znaczenie ma promieniowanie UVB, ponieważ jego biologiczne działanie polega na produkcji witaminy D oraz pobudzaniu syntezy melatoniny. W grę wchodzą także reakcje zapalne, czyli oparzenia słoneczne, stąd uwagę zwraca się na czas i godziny w ciągu dnia, kiedy to dochodzi do ekspozycji na słońce. Z kolei w solarium wykorzystywane jest promieniowanie UVA, uznawane za mniej szkodliwe od UVB, jednak w ostatecznym rozrachunku, przynosi te same efekty, co korzystanie z naturalnych promieni słonecznych.

Opalanie u atopików: Solarium i słońce a atopowe zapalenie skóry

Solarium i słońce a atopowe zapalenie skóry – co należy wiedzieć, na co zwracać uwagę, by nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów zdrowotnych? Przede wszystkim atopicy nie muszą rezygnować ze słońca. Gwarancją zachowania dobrej kondycji skóry i niepogłębiania już istniejących objawów, jest stosowanie się do zaleceń związanych z ekspozycją na słońce. Mowa jednak o niemalże identycznych zasadach opalania i korzystania ze słońca, jak u osób niezmagających się z dermatozami.

Zbyt duża ilość czasu spędzonego na słońcu, szczególnie między 11 a 15, znacząco podwyższa ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ nietrudno o oparzenia słoneczne, które są zgubne w skutkach, a piekąca, zaczerwieniona skóra, która w krótkim czasie zaczyna raczyć złuszczaniem naskórka, powoduje duży dyskomfort, dolegliwości bólowe, a do tego nie wygląda estetycznie.

Promieniowanie słoneczne jako jeden z etapów leczenia atopowego zapalenia skóry

Atopicy muszą zwracać uwagę nie tylko na opalanie, ale i stosowanie odpowiednich kosmetyków, także do makijażu. W jaki sposób wykonywać makijaż, by było bezpiecznie dla skóry atopowej, poradnik: Atopowe Zapalenie Skóry: Jak wykonać bezpieczny makijaż?

Na nic jednak zda się doskonały makijaż, nawet wykonany przy właściwie wybranych kosmetykach, jeśli schorzenie nie będzie prawidłowo leczone, a tutaj może pomóc właśnie promieniowanie słoneczne. Fototerapia została zastosowana po raz pierwszy w XIX wieku, początkowo we wspomaganiu leczenia łuszczycy. Minęło sporo nim okazało się, że słońce korzystnie wpływa na stan pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Dziś, fototerapię stosuje się przede wszystkim, gdy zawodzą emolienty czy miejscowo stosowane leki. Nie można przy tym zapominać o właściwej pielęgnacji skóry, ponieważ na poprawę stanu skóry, lepsze samopoczucie i możliwość normalnego funkcjonowania każdego dnia, składają się wszystkie wymienione działania.

Jak dbać o skórę, oczyszczać ją i pielęgnować w atopowym zapaleniu skóry: Jak oczyszczać skórę z AZS?

Fototerapia musi być oczywiście prowadzona pod kontrolą lekarską, a efekty zależne są między innymi od fototypu skóry pacjenta czy rodzaju przyjmowanych leków. Jeśli w leczenie włączone są właściwe zabiegi, pielęgnacja, terapia światłem i farmakologiczna, wykorzystująca chociażby dekspantenol o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i chroniącym skórę, można liczyć na poprawę stanu skóry. Lepsza kondycja skóry pozwala atopikom korzystać z uroków upalnego lata, pamiętając, jedynie albo aż, o zachowaniu podstawowych zasad dotyczących ekspozycji na światło słoneczne.

Źródła:

l http://www.ptf.content-manager.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf

l https://www.sanofidlalekarzy.pl/files/13._r._nowicki_abc_atopowego_zapalenia_skory_termedia_poznan_2015.pdf

l https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/619/original/9-19.pdf?1481108475

l https://www.i-apteka.pl/product-pol-1258-BEPANTHEN-krem-30g.html

l https://www.atopowe.pl/atopedia/solarium/

l http://kobietyimedycyna.pl/index.php/tydzien-wiedzy-o-azs-i-luszczycy-bezpieczne-opalanie/

l https://alergie-skorne.pl/czy-opalanie-szkodzi-skorze-atopowej/

l https://pediatria.mp.pl/lista/68156,czy-dziecko-z-azs-powinno-unikac-slonca

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Solarium i słońce, a atopowe zapalenie skóry
Inne artykuły