Anja Rubik będzie szerzyć w Polsce edukację seksualną

Topmodelka postanowiła, że to ona rozwiąże problem braku dostępu Polaków do edukacji seksualnej.

Wiedza Polaków na temat seksu jest zatrważająco mała. By nie powiedzieć mikroskopijna. Wystarczy obejrzeć w sieci jakąkolwiek uliczną sondę. Codziennie obok nas przechodzą osoby, które myślą, że cykl miesiączkowy trwa 5 dni, że wenera to część łona, owulacja jest synonimem miesiączki, a ejakulacja to inaczej jajeczkowanie. Połowa badanych mężczyzn, na rysunku przedstawiającym kobiece narządy płciowe, nie potrafi wskazać gdzie znajduje się pochwa, a ponad 60% nie wie czym są wargi sromowe. Przygotowując się do napisania tego artykułu, natknęłam się też na takie `hity` jak twierdzenia, że: do zapłodnienia dochodzi wtedy, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona przez jajnik (!), stosunek przerywany jest skuteczną formą antykoncepcji, tabletka antykoncepcyjna chroni przed zarażeniem wirusem HIV  czy, że: menopauza to okres, w którym u kobiet zanikają... jajniki.

Obecny rząd tę dramatyczną sytuację niestety tylko utrwala. Ministerstwo Edukacji Narodowej za naczelną ekspertkę do spraw wychowania seksualnego uznaje panią, która (dodajmy - mając tytuł profesora!), głosi z katedry, że Stosowanie prezerwatywy powoduje raka piersi, a kobieta pozbawiona dobroczynnego wpływu nasienia choruje.

Ale na tej jednej osobie się nie kończy - całej polityce aktualnej władzy przyświeca równie średniowieczna idea. Mam oczywiście na myśli próbę wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji. To był moment, w którym przelała się szala goryczy i na ulice wyszli zwykli obywatele. Fenomen Czarnego Protestu to najlepszy dowód na to, że Polacy mają jednak świadomość potrzeby gruntownej reformy edukacji seksualnej. Tylko problem w tym, że tu wcale nie chodzi o reformę, ale o opracowanie programu po raz pierwszy. Jak ta dotychczasowa `edukacja` wyglądała, to już wiemy. Efekty najlepiej widać, analizując wyniki tych nieszczęsnych ulicznych sond (to papierek lakmusowy więcej niż akuratny). Bo to ci ludzie powołują na świat kolejne życia i przekazują wiedzę na takim - ujemnym wręcz - poziomie dalej, i dalej. Teorii o seksie nie uczymy się przecież, uprawiając go.

Sprawy w swoje ręcę postanowiła wziąć... Anja Rubik. Topmodelka zorganizowała społeczną kampanię #sexedpl, do której zaprosiła wiele gwiazd - m.in. Maffashion, Romę Gąsiorowską, Monikę Brodkę, Mary Komasę, Macieja Stuhra, Sebastiana Fabijańskiego czy Roberta Biedronia. Póki co na Instagramie Anji pojawiło się kilka intrygujących zajawek.  Oficjalnie akcja ma ruszyć 28. października. Wtedy, jak zapowiedziała sama spiritus movens, cała Polska zacznie rozmawiać o seksie.

Z powodu klimatu, który obecnie panuje w Polsce - brak edukacji seksualnej oraz konsekwentnie realizowany plan rządu, by ograniczyć dostęp do antykoncepcji -  zdecydowałam stworzyć kampanię edukacyjną, na którą będą się składać 60-sekundowe filmiki, których tematem będzie edukacja seksualna. Wybrałam grupę powszechnie znanych w Polsce osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wywodzących się ze świata sztuki, muzyki, filmu oraz mody z prośbą o wzięcie udziału w projekcie i szerzeniu wiedzy na temat edukacji seksualnej. Z pomocą specjalistów oraz grupy Dziewuchy Dziewuchom, stworzyliśmy listę głównych lekcji na temat edukacji seksualnej. Następnie poprosiliśmy każdą osobę biorącą udział w kampanii, by opowiedziała historię, która nawiązuje do jednej z lekcji. Kampania rozpocznie się 28. października, codziennie będziemy wypuszczali jeden z 60-sekundowych filmików. Wszyscy mówimy o tym jak ważna jest edukacja, a nie rozmawiamy o edukacji seksualnej, a seks jest tak istotną częścią Naszego codziennego życia!!! - napisała na swoim profilu Rubik.

 

 

 

 

Anja, naród Ci dziękuje!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Instagram (www.instagram.com/anja_rubik)

 

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Lenart

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Anja Rubik będzie szerzyć w Polsce edukację seksualną
Inne artykuły