Eksperci alarmują: na te znaki ostrzegawcze musi zwracać uwagę każda kobieta

Według nich, to właśnie one świadczą o niebezpieczeństwie, a często nawet o nadużyciach na tle seksualnym.

80% ofiar gwałtu zna swoich oprawców. Jakim cudem więc do nich dochodzi? To bardzo proste. Nasza czujność jest uśpiona, gdy znajdujemy się w towarzystwie znajomych nam osób. Nie zwracamy wtedy uwagi na to, co mówią czy robią, sądząc, że mają jedynie dobre zamiary. Niewybredne teksty traktujemy jak żarty, a głęboko zakorzenienione złe przeczucie spychamy gdzieś, tłumacząc sobie, że przesadzamy. 

Profesor Charlene Y. Senn spędziła 10 lat wpółpracując z psychologami nad programem, który pomógłby kobietom bronić się przed molestowaniem seksualnym. W ciągu roku liczba agresywnych zachowań, a nawet gwałtów na Uniwersyetcie Windsor spadła niemalże o połowę. W ramach programu kobiety uczyły się, jak bronić się przed atakiem, zgłębiając wiedzę na temat fizycznych i emocjonalnych atrybutów, które są do tego niezbędne. 

Senn wyróżniła kilka znaków alarmowych, które mogą świadczyć o zbliżającym się ataku, a nawet gwałcie. Oczywiście, nie każdy przestępca będzie działał według tego samego schematu. Mimo to, istnieje spora szansa, że posiadając odpowiednią wiedzę, możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Jakie więc cechy, sytuacje i sposoby zachowań wyszczególniła profesor Charlene? 

 

>>>

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Eksperci alarmują: na te znaki ostrzegawcze musi zwracać uwagę każda kobieta
Inne artykuły