Kochasz ruchomy obraz? Dobierz najlepszy telewizor

Mówi się, że jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów. A jeśli jest ruchomy, to wrażeń i znaczeń przekazuje znacznie więcej niż każdej inne medium.

To dlatego wideo cieszy się obecnie takich powodzeniem, a płaskie telewizory w domach (nie mylić z telewizją) to standard. Jak jednak ten standard dobrze zaadaptować wymagań osobistych oraz mieszkaniowych?

Wybór płaskiego telewizora nie jest wcale taki prosty, jakby się mogło wydawać. Po pierwsze już sam wybór telewizora jest trudny – dostępnych marek na rynku jest kilkanaście, a każda z nich ma kilkanaście modeli i rozmiarów telewizora. Jeśli więc kochamy kino, na którym najlepiej będziemy oglądać nasz ulubiony film? Po drugie, osobną kwestią jest dobranie telewizora do warunków, w których będziemy z niego korzystać. Można „polecieć” na jak największą przekątną, ale jeśli będziemy obraz oglądać z fotela stojącego w odległości 1,5 metra to bardziej prędzej niż później zmęczymy oczy i odpadniemy z seansu. Wyjaśniamy więc, jak najlepiej dobrać telewizor do swoich prawdziwych potrzeb.

Kluczowe: miejsce i wykorzystanie

Zacznijmy od miejsca montażu i korzystania z telewizora. To ono w pierwszej kolejności powinno warunkować parametry sprzętu, a nie nasze „widzimisię” (bo naprawdę bardzo szybko przestanie się nam to widzieć). Najważniejsza jest wielkość pomieszczenia i odległość powierzchni ekranu od naszego wzroku. W niedużych wnętrzach świetnie sprawdzą się odbiorniki do 32 cali i kupno większego sprzętu wcale nie poprawi jakości oglądania. Mówimy tutaj o małych pokojach, kuchniach albo poczekalniach. Jeśli kupimy telewizor o zbyt dużej przekątnej, nasz wzrok będzie ogarniał tak naprawdę tylko środkową część ekranu, i żeby zobaczyć cały obraz w pełni będziemy zmuszeniu do podążania wzrokiem co chwile w inną część ekranu. Szczególnie uporczywe może się to okazać w przypadku oglądania filmów z napisami – ciągłe czytanie napisów na dole, a potem powrót do obrazu i akcji filmu szybko sprawią, że seans stanie się uporczywy.

Jeśli jednak kupujemy telewizor do większego pomieszczenia i będzie to główny odbiornik, który będzie centrum rozrywki w naszym domu, to warto kupić sprzęt o przekątnej co najmniej 40 cali. W każdym stacjonarnym sklepie możemy samemu przetestować, który model, z jakiej odległości daje najlepsze efekty wizualne. Nie oszukujmy się, że telewizor staje się obecnie również częścią wystroju mieszkania, dlatego musi też pasować do klimatu panującego wewnątrz domu i dobrze, jakby nie zasłaniał całej ściany – wówczas efekt wizualny może być lekko przytłaczający.

Inna sprawa, że jeśli już chcemy coś oglądać z bliska, to przede wszystkim powinniśmy kierować się dodatkowo rozdzielczością ekranu, czyli ilością pikseli na centymetr kwadratowy jego powierzchni. Im ich więcej, tym więcej sprzęt wyświetli szczegółów, a co za tym idzie – obraz z bliska nie będzie się rozmazywał i nie stracimy cennych efektów. Stworzono nawet wzory matematyczne, które mogą pomóc nam ustawić się w odpowiedniej odległości od telewizora. I tak na przykład, dla 40-calowych telewizorów o rozdzielczości 1280x720 lub 1366x768 pikseli, dystans powinien liczyć od 2,5-3,5 metra; dla 60-calowych to już 3,75 do 5,25 metra. Natomiast przy rozdzielczości FULL HD, dzięki temu, że jest ona wyższa, odległość w pierwszym przypadku skraca się o metr, a w drugim o 1,5 metra.

W ten sposób możemy gładko przejść do omówienia samych parametrów telewizora i odpowiedniego ich doboru. Oczywiście w przypadku rozdzielczości, coraz trudniej jest spotkać matryce, które nie obsługują jakości FULL HD, dającej ponad 2 mln pikseli. Jednak na rynku rozpycha się już kolejna generacja wyświetlaczy, które w praktyce wyświetlają aż 4 razy więcej pikseli, oraz ULTRA HD. To właściwie to samo co 4K, z tym, że sam format obrazu jest bardziej kinowy, jakoś pozostaje bez zmian, z tą różnicą, że UHD potrafi obsłużyć też matrycę o rozdzielczości 8K, jednak na razie trudno o tanie materiały produkcyjne.

Jakość od LG

Niedawno firma LG pochwaliła się szeroką całą gamą nowych przełomowych telewizorów z technologią OLED i coraz więcej modeli z tej serii można już znaleźć na półkach polskich sklepów. Sztandarowym modelem tej serii jest model LG Signature, dostępny wyłącznie w formatach powyżej 55 cali, który skupia najlepsze cechy technologii OLED. Dzięki niej telewizor ten ma zaledwie 2,6 mm na całej długości, dlatego LG dorzuciło do niego specjalne magnetyczne mocowania na ścianę, dzięki którym włączony sprzęt wygląda antyrama ze zdjęciem. Zaletą zastosowania OLED jest to, że sprzęt jest znacznie lżejszy, oszczędza energię i zapewnia najlepszy współczynnik kontrastu spośród wszystkich technologii wyświetlaczy. A na dodatek jest elastyczny i wygina się, gdy go przenosimy. Nie mylcie tylko ich z telewizorami, które posiadają zakrzywioną matrycę. Ekran typu Curved trafił do telewizorów podczas rozpowszechniania się technologii OLED i wizualnie daje wrażenie trójwymiarowości i łatwiej jest ogarnąć wzrokiem cały obraz..

Ale sam obraz i miejsce to nie wszystko. Modele dostępne na rynku posiadają dziesiątki tajemniczych oznaczeń. Wyjaśnijmy kilka najbardziej tajemniczych, by dowiedzieć się, czy są nam one w ogóle potrzebne. I tak na przykład, symbol Wi-Fi Direct oznacza, że telewizor może bezprzewodowo łączyć z innymi urządzeniami elektronicznymi bez pośrednictwa punktu dostępowego, kabla lub routera Wi-Fi. System Miracast natomiast łatwo nawiązuje bezprzewodowe połączenie ze smartfonami i tabletami, i może wyświetlać i udostępniać treści bezpośrednio na zewnętrzne ekrany urządzeń. Odmianą Miracastu jest funkcja WiDi. Umożliwia ona prezentowanie ekranu urządzeń mobilnych na wyświetlaczach stacjonarnych, pozwala na bezprzewodowe połączenie laptopa i telewizora bez utraty jakości obrazu i dźwięku, bazując na standardzie Wi-Fi. To bardzo przydatna i cenna funkcja szczególnie, gdy wszystkie gniazda HDMI czy USB masz już w telewizorze zajęte.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek trochę rozwiało Wasze wątpliwości i pomoże Wam dobrać model, które najlepiej pasuje do Waszych potrzeb. Jeśli chcecie zagłębić się bardziej w szczegóły sprzętowe konkretnych modeli, najlepiej wykonali porównanie telewizorów. Pozwala na to specjalna porównywarka od firmy LG: http://www.lg.com/pl/telewizory/compare-telewizory. Dzięki niej wybierzesz swoje ulubione modele, zestawisz ze sobą i w prosty sposób dokonasz wyboru najlepszego z nich do Twojego mieszkania i Twoich potrzeb.

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Kochasz ruchomy obraz? Dobierz najlepszy telewizor
Inne artykuły