Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi?

Jest banalne, zajmuje chwilę, a może uratować ci życie!

Kiedy dzisiaj rano czekałam na autobus do pracy, z najnowszym numerem magazynu GIRL'S ROOM w ręku i wspomnieniami z wczorajszego Czarnego Wtorku, naszła mnie refleksja, że październik to miesiąc nasz, miesiąc kobiet. Rok temu o tej porze pokazałyśmy jaką mamy siłę, a nasza wczorajsza obecność w rocznicę jest najlepszym dowodem na to, że 3.10.2016 był dla nas czymś więcej niż wyrazem sprzeciwu wobec barbarzyńskiej ustawy zakazującej aborcji. Chciałyśmy znów zebrać się w jednym miejscu i pokazać, że to jest nasz czas. I wtedy po raz kolejny spojrzałam na wydanie kwartalnika - w całości poświęcone kobiecym piersiom. Bo październik to miesiąc walki z `kobiecym` rakiem.

 

 

 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka piersi, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

 

 

 

Kampania Różowa Wstążka, którą od lat prowadzi AVON, w bardzo dużym stopniu zmieniła nasze podejście do choroby. Coraz więcej się o niej mówi, i co najważniejsze, coraz więcej kobiet się bada.

 

 

 

Profilaktyka to najlepsza metoda leczenia - tak sobie mówię. Jestem hipochondryczką i wolę dmuchać na zimne. Dlatego zawsze w październiku proszę o skierowanie na badanie piersi, co i wam szczerze polecam. Robię to z poczuciem, że sprawiam sobie najlepszy z możliwych prezent - zdrowie. Ale kontrolna mammografia i USG to nie jedyne sposoby zapobiegania rakowi piersi. W nawyk powinno wejść nam samobadanie. Według ministra zdrowia, praktykę tę powinna rozpocząć każda dwudziestolatka. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, ale jeszcze się nie odważyłaś, to to jest ten czas.

Samobadanie piersi jest naprawdę banalne. Zajmuje chwilę, a może uratować życie. Poza tym to kolejna okazja do poznania własnego ciała. Aby dostrzec jakiekolwiek zmiany, trzeba wiedzieć jak zazwyczaj wyglądają piersi w kolejnych dniach cyklu. Każda z nas ma przecież inny biust. Samobadanie polega na skontrolowaniu piersi w czterech różnych pozycjach.

 

 

 

KROK #1

Stań nago przed lustrem. Jeśli nie zdarza ci się to często, daj sobie kilka sekund lub minut, by oswoić się z tym widokiem. Kiedy już poczujesz się pewnie, przyjrzyj się uważnie swoim piersiom. Najpierw z rękami opuszczonymi, potem z położonymi na biodrach, a następnie z uniesionymi. Zwróć uwagę, jak pod wpływem zmiany ułożenia rąk, reagują twoje piersi.

>>>

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. annalawska.com, źródło: www.mz.gov.pl, archiwum prywatne redakcji, Instagram (www.instagram.com/avon_polska)

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi?
Inne artykuły