Złe samopoczucie w poszczególnych trymestrach. Co mówi o tym kalendarz ciążowy?

Każdy trymestr ciąży to inne ciążowe dolegliwości i inne wyzwania dla mamy. Zobacz, które nieprzyjemne objawy są naturalnie wpisane w kalendarz ciążowy, a które wymagają bezwzględnej konsultacji ginekologa.

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, nic więc dziwnego, że nie zawsze czujesz się najlepiej. Złe samopoczucie zwykle wiąże się z działaniem hormonów ciążowych albo fizjologicznych zmian ciała, np. niższego ciśnienia krwi albo większego obciążenia kręgosłupa i nóg.

I trymestr: senność i nudności

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu trudno gołym okiem dostrzec jakiekolwiek objawy ciąży, ale to nie znaczy, że organizm jeszcze jej nie odczuwa. Już od pierwszych tygodni trwa intensywne wydzielanie do krwi hormonów ciążowych, które pomagają utrzymać ciążę i zapewniają zarodkowi optymalne warunki rozwoju. Zdaniem lekarzy mdłości ciążowe są efektem ubocznym jednego z takich hormonów, gonadotropiny kosmówkowej, która jest produkowana przez łożysko już od drugiego tygodnia ciąży. Nudności mogą pojawiać się rano albo utrzymywać całymi dniami i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak pojawią się silne, uporczywe wymioty, koniecznie trzeba o tym powiedzieć lekarzowi. Takie objawy u niektórych kobiet w ciąży prowadzą do znacznych spadków masy ciała , odwodnienia i anemii ciążowej.

Z kolei senność, druga dolegliwość typowa dla I trymestru, wynika z niższego ciśnienia tętniczego krwi. To także efekt działania hormonów ciążowych, a konkretnie progesteronu, którego głównym zadaniem jest zapobieganie poronieniu. Na ciążową senność nie ma innego lekarstwa niż... sen. Warto każdą wolną chwilę przeznaczać na odpoczynek, by naładować akumulatory na kolejne ciążowe miesiące.

 

II trymestr: zgaga i ból pleców

Jak mówi kalendarz ciążowy, na początku II trymestru nudności i senność powinny już stopniowo zanikać. Jeżeli tak się nie dzieje i kobieta cały czas czuje osłabienie i brak sił, można przypuszczać, że ma zbyt niski poziom hemoglobiny. To częsta przypadłość w ciąży, wymagająca odpowiedniej diety, bogatej w żelazo, a nawet suplementowania preparatów z żelazem i witaminą C – wyłącznie pod okiem lekarza.

Dla większości mam czwarty i piąty miesiąc to najprzyjemniejszy okres ciąży: rośnie libido, poprawia się humor, kobieta zwykle czuje przypływ energii. Jednak i w tym okresie mogą dokuczać przyszłej mamie ciążowe dolegliwości, z których najbardziej uciążliwa będzie zgaga, a tuż za nią ból kręgosłupa. Te przypadłości z jednej strony także są efektem działania hormonów ciążowych, a z drugiej strony, powiększającą się macicą. Zgaga, choć bardzo nieprzyjemna, nie świadczy o niczym groźnym. Podobnie bóle pleców: chociaż w dużej mierze uprzykrzają życie, to jednak nie powinny niepokoić.

Tym, co również wymaga lekarskiej konsultacji, będą infekcje intymne, częste w II trymestrze ciąży. Zmiana pH w okolicach intymnych sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, tymczasem każda infekcja intymna przyszłej mamy stanowi zagrożenie dla rozwoju dziecka. Stan zapalny, grzybica czy upławy wymagają leczenia pod okiem lekarza. Ginekolodzy przestrzegają przed leczeniem się na własną rękę: w ciąży zwykłe środki dostępne bez recepty nie zawsze są zalecane, ponad to mogą nie wystarczać.

 

III trymestr: obrzęki, bezsenność i skurcze

W ostatnich miesiącach ciąży bóle pleców i zgaga mogą jeszcze przybrać na sile. Do tego w ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawić się obrzęki dłoni i stóp. Dopóki pojawiają się tylko wieczorem, najpewniej są objawem słabszego krążenia krwi, normalnego w ciąży. Jeśli jednak obrzęki towarzyszą nam już od rana albo jeśli pojawią się przed 36. tygodniem ciąży, koniecznie musi o nich dowiedzieć się lekarz. Takie objawy mogą, choć nie muszą, świadczyć o poważnym powikłaniu ciążowym, czyli o stanie przedrzucawkowym. Grozi on wystąpieniem drgawek i przedwczesnym odklejeniem się łożyska, a to stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie życia mamy i dziecka.

Pod koniec ciąży możesz narzekać także na bezsenność. To zupełnie normalne. Jeśli jednak nocne pobudki będą wywołane przez skurcze łydek, warto uważniej przyjrzeć się swojej diecie. Takie skurcze, bardzo bolesne, przypominające skurcz podczas pływania, świadczą o niedoborach magnezu w organizmie. Można zapytać lekarza o suplement dla kobiety w ciąży albo po prostu wzbogacić swoje menu o kaszę gryczaną, która zawiera duże ilości tego pierwiastka.

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Złe samopoczucie w poszczególnych trymestrach. Co mówi o tym kalendarz ciążowy?
Inne artykuły