Czy laser jest dla Ciebie? Zapytałyśmy eksperta!

Nie wiesz, czy powinnaś skorzystać z tej metody? Czas więc poznać zdanie eksperta!

Niedawno postanowiłam sprawdzić na własnej skórze, czy przy pomocy lasera można pozbyć się wszystkich problemów skórnych. Jak pisałam, terapia laserowa w moim przypadku wymagała więcej niż jednego zabiegu. Borykam się bowiem z problemem niedoskonałości, a także rumienia, który w przyszłości może przerodzić się w bardzo problematyczny trądzik różowaty. Po pierwszym zabiegu odczekałam więc kilka tygodni, po czym wybrałam się na kolejną wizytę do kliniki Estetica Nova. Przy okazji zabiegu udało mi się zadać kilka najbardziej nurtujących pytań dr Ewie Rybickiej. Laser wciąż budzi bowiem w nas mnóstwo niepewności. Szczególnie wśród młodych kobiet, które obawiają się choćby bólu. Przy tym, nie zdajemy sobie sprawy, w jakich sytuacjach konkretnie mogłybyśmy skorzystać z takiej terapii, a zatem nie mamy również pojęcia, jakich efektów mogłybyśmy się spodziewać. To niedoinformowanie sprawia, że na własne życzenie rezygnujemy z jednego z najskuteczniejszych sposobów walki z przebarwieniami, niedoskonałościami, nadmiernym owłosieniem czy, właśnie, rumieniem. 

 

Przeprowadziłam krótki wywiad z lekarzem medycyny estetycznej, dr Ewą Rybicką, aby zaprezentować Wam, Drogie Czytelniczki, podstawową wiedzę na temat terapii laserowej. Przeczytajcie, jakie są wskaznia i przeciwwskazania. Na koniec podziliłam się także z Wami moimi wrażeniami po drugiej wizycie w klinice. Zdradzę tylko, że była naprawdę udana!

 

Zajrzyjcie także koniecznie na bloga dr Ewy Rybickiej w poszukiwaniu zdrowego spojrzania na piękno. 

 

1. W przypadku jakich problemów ze skórą laser MeDioStar Next Pro stanowi najlepsze rozwiązanie?

E. R.: MeDioStar Next Pro to laser diodowy. Częstotliwość światła, która jest w nim wykorzystywana to fala, która ma powinowactwo do naczyń, a zatem wykorzystujemy go w przypadku wszelkich zmian naczyniowych - mam tu na myśli rozszerzone naczynka czy, właśnie, rumień. Druga grupa zabiegów dotyczy leczenia cery trądzikowej i łojotoku. Laser ma wskazania także w przypadku przebarwień. Stosujemy go w celu całkowitej depilacji - zarówno przy nadmiernym owłosieniu, jak i w sytuacji gdy pacjent chce zwyczajnie cieszyć się gładką skórą. MeDioStar służy także fotoodmładzaniu skóry. 

 

2. W jakim wieku można podjąć terapię?

Wszystko zależy od wskazań. Niekiedy pacjentki niepełnoletnie przychodzą do nas z problemami nadmiernego owłosienia, które usuwamy, jeśli nie ma ku temu przeciwskazń i - oczywiście - jeśli posiadają one zgodę opiekuna. Często też odwiedzają nas młodzi pacjenci z rumieniem. Dlatego nie chodzi tutaj do końca o wiek, ale właśnie o wskazania.

 

3. Jakie są zaś przeciwwskazania?

Po pierwsze, ciąża i karmienie piersią. Po drugie, niski próg bólu, jako że nie jest to zabieg zupełnie bezbolesny. Czasami trudno znieczulić pewne miejsca (np. okolice nosa), choć system chłodzenia wbudowany w urządzenie skutecznie poprawia komfort podczas zabiegu. Do przeciwwskazań należą także choroby skórne, takie jak bielactwo czy łuszczyca, a także choroby autoimmunologiczne i nowotworowe. 

 

4. Nie powinno się zaś korzystać z lasera latem?

W pewnym sensie nie powinno się robić tego w momencie, gdy skóra jest opalona. Aczkolwiek, laserem można modulować, gdyż został on stworzony również do wyższych fototypów. W przypadku bardziej opalonej skóry możemy zmienić fototyp, na którym pracujemy. Dlatego jest to względne przeciwwskazanie, choć przyznaję, że staramy się nie robić zabiegu na skórze opalonej, dlatego że może doprowadzić to do pewnych przebarwień. W naszym klimacie warto podejmować terapię zimą. Jestem jednak zwolenniczką zasady, że kluczowa jest tutaj odpowiednia ochrona przed słońcem, czego nauczyłam się podczas stażu w Brazylii. W końcu, w tamtych warunkach także przeprowadza się zabiegi pomimo dużego nasłonecznienia. 

 

5. Czy istnieje ryzyko komplikacji?

Tylko w przypadku nieumiejętnej obsługi lasera.

 

6. Czy jakieś inne zabiegi sprawdzą się przy okazji terapii laserowej? Z czym można ją połączyć? 

Zależy to od problemu i kondycji skóry. W przypadku zabiegów naczyniowych po wykorzystaniu serii zabiegów laserowych chętnie polecam rozwiązania, które stymulują i pogrubiają skórę. Mowa choćby o peelingach kosmetycznych czy mezoterapii. 

 

7. Jak postępować po zabiegu?

Należy stosować kremy z filtrem i delikatne kremy nawilżające, a także schłodzić skórę, jeśli zareaguje rumieniem, choć to się rzadko zdarza. Nie powinno się także wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów.

 

 >>>>
fot. iStock

 

 

 

 

Czytaj także

Dodaj komentarz do galerii: Czy laser jest dla Ciebie? Zapytałyśmy eksperta!
Inne artykuły